مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی واژه ای است که از دو واژه لاتین “meso” و “therapy” گرفته شده است. مزوتراپی که در لغت به معنای «درمان متوسط» است، نوعی درمان زیبایی است. مزوتراپی روشی است که بر روی لایه میانی پوست با استفاده از سوزن به عنوان روشی مشابه طب سوزنی انجام می شود. فرآیند تزریق آمینو اسیدها، مواد معدنی، آنزیم ها و ویتامین ها به لایه میانی پوست با کمک سوزن (گاهی به تنهایی یا مخلوط با یکدیگر)، مزوتراپی نامیده می شود.

از نظر قانونی، مزوتراپی را می توان برای همه افراد سالم بالای 18 سال اعمال کرد. با این حال، افرادی هستند که شرایطی دارند که مزوتراپی را نمی توان اعمال کرد یا شرایطی دارند که مانع از اعمال مزوتراپی می شوند. مزوتراپی کاربرد و حوزه کاربرد بسیار وسیعی دارد. عوامل مختلفی مانند وضعیت سلامت فرد، سن، ویژگی‌های فیزیکی و نیاز شرایطی هستند که محتوای تزریقی را با استفاده از میکرواینجکشن تغییر می‌دهند. از این رو درمان ها به صورت جداگانه انجام می شود.

یک درمان غیر جراحی در حیطه پزشکی زیبایی ست و در حقیقت استفاده از دوزهای کم دارو با تزریق‌های مکرر، در ناحیه مورد نظر است. داروهای مورد استفاده در مزوتراپی شامل داروهای سنتتیک، عصاره های گیاهی، ویتامین ها، مواد معدنی و آمینو اسیدها می باشد.
گلوله های دارویی بسیار کوچک به طور مستقیم به داخل مزودرم (لایه میانی پوست) وارد می شود. این لایه از پوست دارای خواص بسیار ویژه درمانی می باشد.
مزوتراپی می تواند برای از بین بردن سلولیت، افزایش سرعت کاهش وزن، درمان چاقی موضعی، جوانسازی، درمان ریزش مو، درمان لکهای تیره، استریا و… استفاده شود.
این درمان یک روش کم درد میباشد که با بیحسی موضعی انجام میشود و با زندگی روزمره بیماران تداخلی ندارد. یعنی شما بعد از انجام آن، نیازی به استراحت در منزل ندارید و می‌توانید مثل تمام روزهای عادی به فعالیت‌های خود بپردازید.

مزوتراپی صورت

مزوتراپی

مزوتراپی

مزوتراپی یکی از روش‌های درمانی غیرجراحی برای جوانسازی پوست است که در آن از تزریق‌های میکرو برای انتقال عناصر طبیعی فعال به پوست، استفاده می‌‌شود. انجام مزوتراپی صورت، مزایای بسیاری دارد، از جمله این که از شل‌ شدگی و افتادگی پوست جلوگیری می‌‌کند، پیری پوست و چین و چروک‌‌های صورت را برطرف می‌کند و موجب شادابی و جوانی پوست و بهبود بافت آن می‌‌شود.

نحوه ارائه این خدمات در کلینیک زیبایی دکتر سحر عمادمستوفی اینگونه است که علاوه بر داروهای روتین، داروهای ویژه از برترین برندهای درمانی زیبایی دنیا که به صورت سفارشی برای کلینیک از اروپا ارسال می‌شوند، نیز استفاده می‌گردد.
همچنین پس از درمان ماسک‌های حاوی کلاژن، اسیدهیالورونیک، جلبک دریایی و … برای حصول نتیجه بهتر روی محل کار شده قرار داده می شوند.

مزوتراپی چگونه انجام می شود؟

مزوتراپی با استفاده از سوزن های بسیار ظریف و تزریق محلول های مخصوص به لایه میانی پوست در ناحیه مربوطه انجام می شود. این یک درمان برای آسیب های پوستی و تنظیم گردش خون ضعیف است. محتوای محلول ها به محل مصرف، هدف مصرف، سن فرد و بسیاری از عوامل دیگر مانند مواد مورد نیاز فرد (ویتامین های شخصی، اسیدهای آمینه و مواد معدنی) بستگی دارد.

مزوتراپی چگونه عمل می کند؟

قبل از استفاده از مزوتراپی، ابتدا یک معاینه فیزیکی انجام می شود. پس از معاینه فیزیکی بیمار، تشخیص قطعی در مورد هر ناراحتی بیمار داده می شود. پس از نهایی شدن، می توان یک کرم بی حس کننده را روی ناحیه اعمال بر روی فرد اعمال کرد. برای هر بیمار از سوزن‌های یکبار مصرف استفاده می‌شود و محلول‌هایی که برای بیمار مناسب تشخیص داده می‌شود روی آن ناحیه اعمال می‌شود.

گاهی اوقات می توان آن را با استفاده از یک تفنگ مکانیکی اعمال کرد تا فرآیند تزریق در ناحیه ای که به طور مکرر اعمال می شود آسان شود. تزریق زاویه دار توسط پزشک به لایه میانی پوست در ناحیه ای که نیاز به درمان است انجام می شود. مقدار بسیار کمی از محلول به این ناحیه تزریق تزریق می شود. جلسات مزوتراپی بیشتری را می توان با توجه به نیاز ناحیه خاصی از پوست انجام داد. این یک روش درمانی سرپایی است که پس از استفاده نیازی به پانسمان ندارد. در صورت عدم بروز عارضه، بیمار پس از استفاده به راحتی می تواند به زندگی عادی خود ادامه دهد.

انواع مزوتراپی چیست؟

بسته به روش تزریق، سه نوع مزوتراپی متفاوت وجود دارد. سه نوع مختلف عبارتند از: مزوتراپی نقطه به نقطه، مزوتراپی پوست فوقانی و مزوتراپی جامع. علاوه بر این، مزوتراپی با توجه به حوزه کاربرد به انواع مختلفی مانند مزوتراپی مو، مزولیفتینگ و مزوتراپی بدن تقسیم می شود.

کاربرد مزوتراپی

نمونه های کاربرد در زیبایی:

 • کشیدن پوست صورت (لیفتینگ) و درمان افتادگی صورت
 • رفع پف دور چشم و افتادگی پلک
 • رفع تیرگ‍ی دور چشم
 • درمان چاقی موضعی بدن، اندام و صورت
 • درمان سلولیت و افتادگی پوست اندامها و صورت
 • درمان ملاسما و لک حاملگی یا لک صورت
 • درمان ریزش مو و تقویت موها
 • درمان استریا(ترک خوردن پوست بدنبال حاملگی)
 • رفع غبغب زیر چانه و گردن

همچنین یکی از بهترین روشها جهت جلوگیری از روند پیری صورت و گردن و دکلته میباشد و بهمین دلیل میتوان از سنین ۲۵ سال مزوتراپی پیشگیرنده را شروع کرد.

فیلم مزوتراپی

مزوتراپی چه مزایایی دارد؟

مزوتراپی یک روش درمانی است که بسته به ناحیه مورد استفاده، فواید زیادی را به طرق مختلف ارائه می دهد. بسیاری از مشکلات مانند ترک، چین و چروک، لکه های خورشیدی، لکه های پوستی، مشکلات پوستی، چاق شدن ناحیه ای، سلولیت در نواحی استفاده را از بین می برد. این یک روش درمانی است که به ویژه برای افراد مبتلا به طاسی و مشکلات مو مانند آلوپسی که به عنوان یک مشکل ریزش مو در بین عموم شناخته می شود، استفاده می شود. باعث رشد مو در ناحیه طاس می شود. درد حاد یا مزمن را در هر قسمت از بدن شما تسکین می دهد. این می تواند به ویژه برای برخی از مشکلات عروقی و آسیب هایی که هنگام انجام ورزش رخ می دهد مفید باشد.

مزوتراپی درمانی قطعی برای افتادگی و شلی پوست

مزوتراپی یک روش بسیار قوی در جوانسازی پوست است و می تواند یک مکمل و یا جایگزین مطمئن برای بسیاری از درمان های جوانسازی باشد و می توان برای افزایش تونیسیته و سفت کردن پوست های شل و آویزان در نواحی گردن، پاها، شکم، بازوها و دستها نیز بکار برد.

آنچه که باعث تمایز مزوتراپی از سایر درمانهای زیبایی شده این است که مزوتراپی ضمن تحریک فرایند ترمیم از طریق تزریقات مکرر در موضع درمان، آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و املاح مورد نیاز برای تکمیل و تسریع این فرایند را به طور مستقیم در اختیار بافت قرار می دهد.
اما مزوتراپی نمی تواند جایگزین تمامی درمانهای جوانسازی باشد و انتخاب روش مزوتراپی در مقابل سایر روشهای درمانی بستگی به تشخیص پزشک دارد.

مد نظر داشته باشید که در صورت شدید بودن علائم پیری پوست مثل مواردیکه خطوط پوستی بقدری عمیق شده اند که اسکار بر جای گذاشته اند و یا در مواردیکه کاهش کلاژن والاستین منجر به بروز افتادگی و شلی پوست شده است، مزوتراپی درمان قطعی نبوده ولی می توان از آن بعنوان مکملی برای سایر درمانها سود جست.

سن مناسب مزوتراپی

بهترین سن برای شروع مزوتراپی، سنین کمتر از 35 سال است. مزوتراپیست های اروپا درمان های جوانسازی با مزوتراپی را معمولاً در سنین 30-20 سالگی شروع می‏کنند با این حال مزوتراپی در هر سنی می تواند مفید باشد.

عوارض احتمالی مزوتراپی

استفاده از مزوتراپی مانند هر عمل پزشکی دارای عوارض جانبی احتمالی است. عوارض جانبی که پس از استفاده از مزوتراپی ایجاد می شود معمولاً طولانی نمی ماند. بروز عوارض جانبی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از بیماران هیچ عارضه جانبی را تجربه نمی کنند.
برخی از داروهایی که در حین مزوتراپی استفاده می شوند می توانند باعث واکنش های آلرژیک در افراد شوند. به منظور جلوگیری از واکنش های آلرژیک، واکنش های پوستی باید با استفاده از دارو در قسمت کوچکی از سطح پوست دقیقاً 24 ساعت قبل از مزوتراپی کنترل شود. عوارضی که بعد از مزوتراپی ممکن است مشاهده می شود به شرح زیر است:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • تورم پوست
 • حساسیت پوست
 • احساس خارش و سوزش روی پوست
 • بثورات روی سطح پوست
 • کبودی روی سطح پوست

واکنش هایی مانند بثورات پوستی و جوش ممکن است در افرادی که پوست بسیار حساس دارند دیده شود. ممکن است اسکارهای تیره در ناحیه کاربرد مزوتراپی وجود داشته باشد.

نکات و مراقبت های بعد از مزوتراپی

پس از انجام مزوتراپی مواردی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد. فردی که تحت مزوتراپی قرار می گیرد، قطعاً نباید از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین قبل و بعد از مصرف استفاده کند. در 10 تا 15 ساعت اول پس از استفاده از مزوتراپی، هیچ آبی نباید به ناحیه کاربرد لمس شود. لباس های تنگ مانند شلوار جین تنگ نباید بعد از استفاده از آن استفاده شود زیرا می تواند بر گردش خون تأثیر بگذارد.

در دو روز اول پس از استفاده از مزوتراپی، فرد نباید از لحاظ فیزیکی به خود فشار بیاورد. در 10 تا 15 ساعت اول پس از مزوتراپی نباید از آرایش روی پوست استفاده کرد. قبل و بعد از مزوتراپی نباید از داروهای ضد التهابی استفاده کرد. حتما باید قبل و بعد از مزوتراپی مواد غذایی سالم مصرف کنید. الکل، کافئین، سیگار و غذاهای پر پروتئین نباید مصرف شود. به منظور جلوگیری از تورم، کبودی و قرمزی در ناحیه استعمال، استفاده سرد روی ناحیه و اطراف آن انجام شود.

کمپرس چای بابونه سرد یا ژل سرد برای این فرآیند کافی است. ناحیه ای که مزوتراپی در آن اعمال می شود نباید خراشیده شود. هیچ فشاری نباید به ناحیه مربوطه وارد شود. برای جلوگیری از عفونت تا حد امکان نباید آن ناحیه را لمس کرد. قبل از دست زدن به محل مورد نظر، دست ها باید شسته شوند. تمام توصیه های پزشک باید در نظر گرفته شود و بدون از قلم انداختن رعایت شود. ناحیه ای که مزوتراپی در آن اعمال می شود نباید خراشیده شود.

هیچ فشاری نباید به ناحیه مربوطه وارد شود. برای جلوگیری از عفونت تا حد امکان نباید آن ناحیه را لمس کرد. قبل از دست زدن به محل مورد نظر، دست ها باید شسته شوند. تمام توصیه های پزشک باید در نظر گرفته شود و بدون از قلم انداختن رعایت شود. ناحیه ای که مزوتراپی در آن اعمال می شود نباید خراشیده شود. هیچ فشاری نباید به ناحیه مربوطه وارد شود. برای جلوگیری از عفونت تا حد امکان نباید آن ناحیه را لمس کرد.

قبل از دست زدن به محل مورد نظر، دست ها باید شسته شوند. تمام توصیه های پزشک باید در نظر گرفته شود و بدون از قلم انداختن رعایت شود.

ویژگی های مزوتراپی

استفاده از مزوتراپی به مقدار کمی از دارو که با استفاده از روش میکرواینجکشن اعمال می شود، اجازه می دهد تا مستقیماً با ناحیه مورد نظر روی پوست تماس پیدا کند. این مشکل به صورت موضعی بدون ایجاد اثرات سیستمیک که بر کل بدن تأثیر می گذارد، حل می شود. درمان حداکثر سود را ارائه می دهد.

مزوتراپی در چه زمینه هایی استفاده می‌شود؟

مزوتراپی به عنوان یک روش تسکین درد در بیماری های دردناک کوتاه مدت و طولانی مدت مانند دردهای قاعدگی، میگرن، فیبرومیالژیا، سندرم سرویکوبراکیال، نورالژی و نقرس استفاده می شود. مزوتراپی همچنین می تواند در شرایط التهابی مانند آسیب های ورزشی، آسیب های عضلانی – تاندون، بورسیت یا میوزیت اعمال شود.
درمان تجمع مایع دردناک و ملتهب در نواحی مفصلی نیز با مزوتراپی قابل انجام است. در این گونه بیماری های روماتیسمی، این بیماری ها به راحتی و به سرعت با داروهایی که مستقیماً روی آن ناحیه با میکرواینجکشن اعمال می شود، درمان می شوند.
مزوتراپی برای از بین بردن برخی بیماری های عروقی نیز استفاده می شود. بیماری عروقی به نام واریس ناشی از اختلال گردش خون یک بیماری است که با مزوتراپی درمان می شود.

مزولیفتینگ و مزوتراپی بدن

در مزولیفتینگ و مزوتراپی بدن بسیاری از بیماری های پوستی مانند لکه ها، لکه های خورشیدی، لکه های پوستی، خال های مادرزادی، آکنه، فیستول، اسکارهای آکنه، ترک های زایمان، ترک هایی که با افزایش وزن ایجاد می شوند، زونا درمان می شوند. پیری پوست صورت را برطرف می کند و باعث اصلاح رنگ پوست فرد می شود. بافت کلاژن که با افزایش سن کاهش می یابد باعث افتادگی و چین و چروک روی پوست می شود.

مزوتراپی بدن

مزوتراپی بدن

روش های اعمال شده به عنوان میکرواینجکشن در مزوتراپی باعث ترمیم بافت کلاژن می شود. مزولیفتینگ یک روش بسیار موثر برای نوسازی پوست است که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این روش که نقش مهمی در کاهش علائم پیری دارد بسیار موثر است. بازسازی، روشنایی، درخشندگی سالم، پر شدن پوست پس از مزولیفتینگ به طور قابل توجهی قابل مشاهده است. از آنجایی که مزولیفتینگ فرآیند جایگزینی مواد طبیعی و مورد نیاز پوست است و استفاده از آن به مقدار بسیار کم انجام می شود، احتمال عوارض جانبی آن کم است.

در حالی که مزولیفتینگ پوست را قادر می سازد رطوبت از دست رفته را به دست آورد، تولید الاستین و کلاژن طبیعی را در پوست افزایش می دهد. درست قبل از اعمال مزوتراپی روی صورت، پوست به خوبی ضد عفونی و تمیز می شود. پوست با فرآیند وارد کردن مواد مورد نیاز مانند مواد معدنی، ویتامین ها، اسیدهای آمینه، اسید هیالورونیک، آنتی اکسیدان ها به پوست بازسازی می شود. اختلال سلولیت ناشی از اختلال گردش خون پوست در مردان و زنان دیده می شود.

مزوتراپی همچنین برای از بین بردن ظاهر سلولیت استفاده می شود. مایعات تزریق شده به لایه میانی پوست باعث تسریع گردش خون در زیر پوست می شود. گردش لنفاوی را تنظیم می کند، چربی ها را حل می کند، بافت های همبند سفت را حل می کند و به از بین بردن سلولیت کمک می کند. پس از انجام مزوتراپی، با تغذیه سالم و ورزش منظم می توان از تشکیل سلولیت جلوگیری کرد.

مزوتراپی صورت و پوست چگونه انجام می شود؟

مقدار بسیار کمی اسید هیالورونیک مستقیماً به لایه های میانی و اول پوست تزریق می شود. اسید هیالورونیک از بافت الاستیک پوست محافظت می کند، اما با افزایش سن شروع به کاهش در پوست می کند، اگرچه در هر بافت پوستی وجود دارد. با استفاده از مزوتراپی، اسید هیالورونیک از دست رفته جایگزین می شود. مخلوط دارو در فواصل معین با میکرو سوزن های مورد استفاده در مزوتراپی به پوست تزریق می شود. با توجه به نیاز پوست ممکن است در نواحی عمیق تر اعمال شود.

به منظور حصول نتیجه موثر از کاربرد، می توان جلسات بیشتری را با فاصله یک هفته ای که توسط پزشک تعیین می شود با توجه به نیاز پوست انجام داد. با توجه به حساسیت بیماران نسبت به درد، می توان قبل از عمل، کرم بی حس کننده را روی سطح پوست استفاده کرد. اگر تصمیم به استفاده از کرم بی حس کننده گرفته شود، تا 30 تا 40 دقیقه قبل از انجام مزوتراپی روی ناحیه مربوطه اعمال می شود. مدت زمان درمان ممکن است با توجه به اندازه ناحیه مزوتراپی بین 20 تا 45 دقیقه تغییر کند.

زمان بهبودی روی سطح پوست پس از استفاده از مزوتراپی تا حدی به بیمار بستگی دارد. پس از عمل، برخی از بیماران می توانند به طور کامل به زندگی روزمره خود بازگردند، در حالی که برخی از بیماران ممکن است مشکلاتی مانند قرمزی، تورم و کبودی را تجربه کنند. در دو روز اول پس از استفاده از مزوتراپی، این قرمزی و تورم ممکن است از بین برود. روند بهبود قرمزی و تورم اطراف چشم ممکن است بیشتر طول بکشد. زمان بهبودی روی سطح پوست پس از استفاده از مزوتراپی تا حدی به بیمار بستگی دارد.

پس از عمل، برخی از بیماران می توانند به طور کامل به زندگی روزمره خود بازگردند، در حالی که برخی از بیماران ممکن است مشکلاتی مانند قرمزی، تورم و کبودی را تجربه کنند. در دو روز اول پس از استفاده از مزوتراپی، این قرمزی و تورم ممکن است از بین برود. روند بهبود قرمزی و تورم اطراف چشم ممکن است بیشتر طول بکشد. زمان بهبودی روی سطح پوست پس از استفاده از مزوتراپی تا حدی به بیمار بستگی دارد.

پس از عمل، برخی از بیماران می توانند به طور کامل به زندگی روزمره خود بازگردند، در حالی که برخی از بیماران ممکن است مشکلاتی مانند قرمزی، تورم و کبودی را تجربه کنند. در دو روز اول پس از استفاده از مزوتراپی، این قرمزی و تورم ممکن است از بین برود. روند بهبود قرمزی و تورم اطراف چشم ممکن است بیشتر طول بکشد.

فواید مزوتراپی صورت و پوست

ظاهری شاداب، سالم و روشن به پوست مات، کدر، رنگ پریده و خسته می دهد.
مشکلات پوستی مانند تورم، کبودی و قرمزی زیر چشم را از بین می برد. چربی های ذخیره شده محلی را حل می کند. سلولیت نارنجی روی سطح پوست را از بین می برد و درمان می کند.
باعث از بین رفتن چین و چروک های ناشی از پیری پوست و استفاده از حالات بیش از حد صورت می شود.
این تضمین می کند که جای زخم روی سطح پوست، ترک های روی پوست و تمام لکه های روی سطح پوست درمان و از بین برود.
اصلاح نابرابری در رنگ پوست را فراهم می کند. تمام تفاوت های رنگ پوست مانند کک و مک را درمان می کند.
از افتادگی پوست در گردن، ناحیه دکلته و دست ها که راحت ترین نواحی با افزایش سن هستند، جلوگیری می کند و به بافت زیر جلدی اجازه می دهد قابلیت ارتجاعی خود را بازیابد.
پوست را با رطوبت اشباع می کند و آن را سالم، روشن، پرتر و سفت تر می کند.
پوست را جوان می کند.

مزوتراپی مو

در درمان ریزش مو به وسیله مزوتراپی ، دارویی که بیمار باید به صورت خوراکی مصرف کند، به صورت موضعی و در محل مورد نظر به فولیکول‌های مو تزریق می‌شود.

در ریزش موی هورمونی و ریزش موی آقایان چون عامل این بیماری برای همیشه باقی می‌ماند و از بین نمی‌رود. در این افراد از روش مزوتراپی به عنوان روش کمکی در کنار دیگر روش‌های درمانی می‌توان کمک گرفت ولی در ریزش مو ناشی از رژیم طولانی مدت یا اعمال جراحی که جذب دارو مختل می‌شود (مثل جراحی روده که بخشی از روده را از مسیر جذب خارج می‌کنند و به همین علت بعد از مدتی دچار کمبود ویتامین به علت عدم جذب می‌شوند و از راه خوراکی قابل جبران نیست)‌ مزوتراپی می‌تواند به این دسته از بیماران کمک بسیار زیادی در جلوگیری از ریزش مو بکند چون علت به وجود آورنده ریزش مو قابل درمان است.

عکس مزوتراپی

فیلم مزوتراپی موی سر

فیلم درمان ریزش مو با دستگاه مزوگان

 • درمان ریزش مو و درمان کندی رشد مو با استفاده از مزوتراپی
 • بدون درد بدلیل تزریق بسیار سریع
 • تعداد جلسات معمولا 10جلسه و هزینه برحسب نوع مواد مصرفی متغیر

تلفیق مزوتراپی و پی آر پی بر حسب مورد، باعث پاسخ دهی بهتر درمان میشود.

تعداد جلسات و تواتر آن برای هر بیمار متفاوت است.

چه کسانی نباید از مزوتراپی کنند؟

1 ـ خانم‌های باردار
2 ـ بیماران قلبی ـ عروقی
3 ـ افرادی که دچار سرطان‌های پیشرفته هستند
4 ـ کسانی که دارای سوابق آلرژی و حساسیت به داروهای خاص هستند
5 ـ افرادی که در حال استفاده از داروهای ضدانعقاد هستند ( در این افراد احتمال ایجاد هماتوم و خونریزی زیاد است)
6 ـ افراد دیابتی بخصوص آنهایی که دیابت کنترل نشده دارند  ( زیرا سطح ایمنی این افراد پایین است و ممکن است دچار عفونت‌های شدید شوند).
7 ـ افرادی که دارای بیماری نوروپاتی هستند. 8 ـ اشخاصی که دچار بیماری پسوزیاریس شدید و پیشرفته (صدف)‌ هستند